Rozwój kreatywności - czy warto rozwijać swoją kreatywność?

Czym jest kreatywność?

Kreatywność to przede wszystkim umiejętność dawania nowych rozwiązań i pomysłów. Są one potrzebne w różnych sytuacjach, także (a właściwie zwłaszcza) w wyzwaniach, które rzuca codzienność, dlatego też kreatywność to cecha, którą docenia bardzo wielu pracodawców – dzięki rozwiniętej kreatywności możemy szybko znaleźć rozwiązanie danego problemu, zręcznie wybrnąć z konfliktu, wnieść świeże spojrzenie na różne aspekty danej sprawy. W parze z kreatywnością rozwijają się takie cechy jak zaradność, pomysłowość, bystrość i spryt, ale także ogólna motywacja do pracy.

Trening kreatywności

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: tak, zdecydowanie warto rozwijać swoją kreatywność. Podobnie jak umiejętności interpersonalne, kreatywność możemy rozwijać i trenować. Warto więc z tej możliwości skorzystać, ponieważ za kreatywnością przeważnie idzie zestaw innych pozytywnych cech, które dają lepszy start w poszczególnych etapach życia – pomagają w szkole, w pracy, a także w życiu codziennym, o czym mowa w również w poprzednim akapicie. Trening kreatywności jeszcze nie jest w apogeum popularności w Polsce, ale są instytucje, które już opracowują programy skutecznych treningów lub posiadają w swojej ofercie podobne szkolenia, aby móc pomagać w rozwijaniu tej ważnej i potrzebnej cechy. Wraz z nimi powstają coraz nowsze podręczniki i poradniki służące pomocą w ćwiczeniach. Jak się dzięki nim okazuje, trening kreatywności jest nie tylko bardzo pożytecznym, ale także przyjemnym procesem udoskonalania siebie i swoich umiejętności. Większość ćwiczeń rozwijających kreatywność staje się po prostu dobrą zabawą i ciekawym wyzwaniem dla osób podejmujących próby ich rozwiązania.

Rozwój kreatywności - ćwiczenia rozwijające kreatywność

Kreatywność można rozwijać na bardzo wiele sposobów, a niektóre z nich są bardzo proste i ogólnodostępne. Jak się okazuje, bardzo prostą drogą do rozwoju kreatywności jest czytanie. Wraz z rozwojem wyobraźni, łatwiej przychodzi trenowanie kreatywności. Inne „domowe” sposoby na rozwijanie tej cechy to malowanie, tworzenie origami czy wymyślanie bajek, historii, a także odpowiadanie na pytania „co by było gdyby…?” lub „czego potrzeba do…?”, np.: „co by było, gdyby każdy człowiek mógł być niewidzialny?” lub „czego potrzeba do łowienia ryb na bezludnej wyspie?”. Można to traktować jako swego rodzaju rozgrzewkę do treningu kreatywności. Najważniejsze jest, by w twórczej pracy nie wpadać w schematyczne rozwiązania i dać się ponieść wyobraźni. Najbardziej efektywne będą jednak ćwiczenia zaprojektowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Jedno z takich ćwiczeń to np.: podzielenie wybranego wiersza na pół pionową linią, tak by przechodziła ona między wyrazami mniej więcej w środku każdego wersu, a następnie dopisanie do jednej i drugiej strony końców lub początków wedle własnego uznania. Dzięki temu uzyskamy dwa nowe wiersze, które będą wynikiem kreatywnej pracy. Inne ćwiczenie to wybranie losowej cechy i szukanie przedmiotów wpisujących się w nią, np. „coś, co jest białe”. Trudność jednak polega na tym, że następnie dodawane są kolejne cechy i szukanie przedmiotów staje się większym wyzwaniem: „coś, co jest białe i okrągłe”, dalej: „coś, co jest białe, okrągłe i świeci” itd. Z każdą kolejną dodaną cechą będzie trudniej, a rozwiązanie będzie wymagało większego wysiłku umysłowego. Takie i inne podobne ćwiczenia można poznać i przetestować ich skuteczność na treningu kreatywności.

Czy warto skorzystać z treningu kreatywności?

Jeśli odpowiedź jeszcze nie wybrzmiała, to zdecydowanie warto. Dzięki niemu zdobędziemy nowe, wartościowe cechy, które pomogą nam zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Możliwe, że dzięki rozwijaniu kreatywności staniemy się bardziej otwarci, ponieważ automatycznie będziemy mieli więcej do zaoferowania – w naszej głowie pojawią się nowe historie, żarty i tematy do rozmów. Trening kreatywności jest też świetną okazją do zaproszenia znajomych, spędzenia z nimi więcej czasu i lepszego poznania się wzajemnie, nie mówiąc o tym, że poszczególne ćwiczenia mogą wywołać salwy śmiechu wśród uczestników. Trening kreatywności jest zatem szkoleniem, które niesie ze sobą bardzo pozytywną energię i z pewnością tak samo wpłynie na wiele aspektów życia.

autor: Kinga Srokosz

Twórcze rozwiązywanie problemów

Zobacz program szkolenia rozwijający kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań:

Rozwój kreatywności

Przejdź do bazy artykułów w wiedzy biznesowej: