Trening komunikacji interpersonalnej

Dlaczego warto wybrać trening komunikacji interpersonalnej?

Skuteczna komunikacja interpersonalna jest w naszych czasach bardzo ważna. Zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, gdy mamy poczucie ciągłej dostępności do kontaktu z innymi. Komunikatory to jednak nie to samo, co prawdziwa rozmowa. Mogą działać wręcz niekorzystnie, ponieważ ludzie odzwyczajają się od rozmowy twarzą w twarz – nie wiedzą jak się zachować, co powiedzieć. Wolą poczucie bezpieczeństwa, jakie daje pozorna anonimowość lub krycie się za zdjęciem profilowym. Dlatego właśnie treningi skutecznej komunikacji interpersonalnej są dobrym i potrzebnym pomysłem.
Trening komunikacji interpersonalnej

Dla kogo właściwie jest trening komunikacji interpersonalnej?

Właściwie, trening komunikacji interpersonalnej jest dobrym wyborem dla większości ludzi. Nie tylko dla osób, które czują wewnętrzne opory lub niechęć do komunikacji twarzą w twarz czy przed większą publicznością, ale także dla osób, które nie boją się być w centrum uwagi. Tacy ludzie, dzięki treningowi komunikacji interpersonalnej, będą mogli poszerzyć horyzonty, poukładać swoją wiedzę w dziedzinie autoprezentacji lub sprawdzić swoje umiejętności w praktyce.

Co daje trening umiejętności komunikacyjnych?

Zagłębiając się w zagadnienie skutecznej komunikacji, człowiek wyciąga same plusy. Po pierwsze – jest to szansa na poznanie technik, które pomogą w radzeniu sobie ze stresem zarówno przed, jak i w trakcie spotkania lub wystąpienia publicznego. Po drugie, dzięki ćwiczeniom z technik wystąpień publicznych czy autoprezentacji, z łatwością przyjdzie zrozumienie, które zachowania lub wyrażenia wpływają pozytywnie, a które negatywnie na odbiorców, co pomoże w udoskonaleniu swoich umiejętności komunikacyjnych. Po trzecie, zapoznanie się z różnymi modelami komunikacyjnymi poskutkuje lepszym zrozumieniem drugiej osoby i pomoże zostać nie tylko dobrym mówcą, ale również wspaniałym słuchaczem. Po czwarte, osoby, które skorzystają z możliwości treningu umiejętności komunikacyjnych nauczą się lepiej nazywać i wyrażać swoje uczucia i emocje, co wpłynie pozytywnie na ich relacje z bliskimi, a po piąte, życie towarzyskie na pewno rozkwitnie! A to tylko przykłady pozytywnych skutków – krótko mówiąc, każdy z pewnością udoskonali to, co uważa za najbardziej mu przydatne.

Jak przeprowadza się trening komunikacji interpersonalnej?

Solidny trening komunikacji interpersonalnej to właściwie cykl ćwiczeń, zarówno grupowych, jak i indywidualnych, które pozwolą na przetestowanie swoich umiejętności związanych z szeroko pojętą komunikacją, a także na „wyłapanie” ewentualnych błędów czy usterek z pomocą wykwalifikowanego szkoleniowca. Nie zabraknie również czasu na naukę całkiem nowych i bardzo przydatnych rzeczy. Nie jest tajemnicą, że w takim treningu najlepiej postawić na praktykę – bo to przede wszystkim w praktyce wykorzystuje się zdobyte umiejętności. Proponowane metody na ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych to np. odegranie scenki, w której trzeba rozwiązać dany problem, nagrywanie materiałów wizualnych lub audio, oglądanie ich i analizowanie, a także dyskusja na wybrany temat i wymiana wniosków. Osobie, która skorzysta z możliwości wzięcia udziału w szkoleniu, z pewnością nie zabraknie także osobistej uwagi trenera, który służy pomocą i rozwieje wszelkie wątpliwości.

autor: Kinga Srokosz

Komunikacja interpersonalna | Komunikacja w biznesie

Zobacz program szkolenia „Komunikacja interpersonalna”:
Wróć do bazy artykułów w wiedzy biznesowej: