Komunikacja niewerbalna w wystąpieniach publicznych

Czym jest komunikacja niewerbalna?

Komunikacja niewerbalna to właściwie wszelkie ruchy ciała. To przede wszystkim mowa ciała sprawia, że komunikacja to proces ciągły – komunikujemy się cały czas, od narodzin aż do śmierci, ponieważ nawet najmniejszy ruch może coś komunikować, np.: pozornie siedzimy nieruchomo, ale w tym czasie stukamy palcami o blat stołu, co wskazuje na nasze zniecierpliwienie lub słuchamy kogoś i mimowolnie przewracamy oczami, zdradzając poirytowanie słowami rozmówcy. Komunikacja niewerbalna obejmuje zatem ruchy nóg, rąk i dłoni, całą postawę ciała, a także mimikę – ruchy brwi, ust, a nawet gałek ocznych. Każdy z tych ruchów coś zdradza. Często wykonujemy je nieświadomie, a można z nich wyczytać dodatkowe informacje względem tego, co mówimy.

Rola komunikacji niewerbalnej w wystąpieniach publicznych

Kiedy chcesz, by Twoje wystąpienie przed szerszą publicznością poszło pomyślnie nie możesz zapomnieć o gestykulacji. Jest ona o tyle ważna, że dzięki niej przyciągniesz wzrok i uwagę audytorium, możesz sprawić, że będziesz wyglądał pewniej siebie, oraz że Twoje wystąpienie będzie bardziej dynamiczne, a tym samym po prostu ciekawsze. Przede wszystkim gesty w komunikacji mają swoje funkcje. Dla wystąpień publicznych najważniejsza jest zdecydowanie funkcja adaptacyjna – polega ona na tym, że chcąc poczuć się bardziej komfortowo, w momencie mówienia wykonujemy różne mimowolne ruchy, na które sami nie zwracamy uwagi – skubiemy ubrania, gładzimy włosy, ręce, dłonie lub zaczynamy „bawić się” jakimś przedmiotem w naszym zasięgu. Gesty te mają rozładowywać nasz stres związany z autoprezentacją i są reakcją naturalną, nie zwracamy na nie uwagi. Nie wyglądają one jednak zbyt dobrze podczas wystąpienia – sprawią, że będziesz wyglądać na zdenerwowanego, nieskupionego, a także rozproszą odbiorców. Gdy wiesz już, że takie gesty istnieją, możesz zacząć pracować nad tym, aby nad nimi zapanować. Równie negatywnie na odbiór wystąpienia wpływać będzie zamknięta postawa ciała – skulone ramiona, opuszczona głowa i brak kontaktu wzrokowego sprawią, że kontakt z publicznością będzie znikomy, a sam nie wypadniesz najlepiej przed publicznością. Warto więc zadbać o to, by przed wystąpieniem publicznym spróbować popracować również nad komunikacją niewerbalną.

Komunikacja niewerbalna - jak ćwiczyć swoją mowę ciała?

Gdy chcesz dobrze prezentować się pod czas wystąpienia pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczywiście dokładne przygotowanie tego, co chce się powiedzieć. Gdy swoją przemowę znasz na 100%, ćwiczenie gestykulacji przyjdzie łatwiej i bardziej naturalnie. Gdy ten punkt jest spełniony, możesz zacząć ćwiczyć przed lustrem. Najpierw stań naturalnie i spróbuj powiedzieć fragment swojego wystąpienia, w którym czujesz się najlepiej. Zwróć uwagę na swoją postawę ciała – musi być otwarta. Spróbuj znaleźć pozycję, w której będzie Ci najwygodniej mówić, a następnie udoskonal ją kilkoma trikami – po pierwsze: stań prosto – ale nie na baczność – niech Twoje ramiona będą wyprostowane, pierś delikatnie wypięta do przodu, a nogi naturalnie rozstawione – wskazówka: lepiej, żebyś przenosił ciężar ciała z nogi na nogę co jakiś czas, niż sprawiał wrażenie „przymocowanego” do jednego miejsca, z nogami w tej samej pozycji. Nienachalne przechadzanie się po sali, jeśli czujesz taką potrzebę, również nie powinno wpłynąć negatywnie na Twoją prezentację. Po drugie: nie przyklejaj rąk do swojego ciała. Gdy mowa o gestykulacji i mowie ciała, pierwsze co przychodzi do głowy to przeważnie właśnie ręce i ich ruchy. To one próbują naśladować nasze słowa i je dopełniać – zwróć uwagę, że czasem, gdy zapominamy jakieś słowo, nasze ręce ciągle pracują, by móc je w jakiś sposób odwzorować lub podpowiedzieć rozmówcy o co nam chodzi. Zadbaj więc o to, by ręce również brały udział w Twojej wypowiedzi – możliwe, że to przyjdzie naturalnie, ale jeśli jesteś typem osoby, która nie wykonuje zbyt wielu gestów, zastosuj prosty trik: wyobraź sobie, że trzymasz przed sobą piłeczkę. Stojąc przed lustrem, dobierz odpowiadający Ci rozmiar, zdecyduj czy wolisz „trzymać” ją bardziej od dołu, czy równo po bokach, i spróbuj jeszcze raz powiedzieć fragment swojej przemowy. Dzięki takiej postawie będziesz wyglądał swobodnie i naturalnie, i pozbędziesz się potrzeby autoadaptacyjnego „bawienia się” jakimś przedmiotem. Ponadto Twoja postawa ciała automatycznie otworzy się. Po trzecie: utrzymuj kontakt wzrokowy – to bardzo ważne w celu utrzymania kontaktu z słuchającymi oraz ich uwagi. Wybieraj co jakiś czas osobę, na której będziesz przez chwilę zawieszać wzrok. Pamiętaj o tym, że nie musisz patrzeć prosto w oczy, ale możesz skupić spojrzenie na neutralnym punkcie nad nosem i między brwiami – to sprawi, że nie będziesz czuł się niekomfortowo, a nadal będziesz sprawiał wrażenie nawiązującego kontakt wzrokowy. Niektórzy stosują taktykę patrzenia na ścianę tuż za publicznością lub na obiekty blisko poszczególnych osób. Gdy zastosujesz powyższe techniki, Twoja postawa ciała zauważalnie ulegnie zmianie – będzie dostojniejsza, pewniejsza, a sam pozostawisz wizerunek osoby wiarygodnej i doświadczonej.

autor: Kinga Srokosz

Szkolenia z wystąpień publicznych

Szkolenie „Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych”:

Mowa ciała podczas prezentacji

Przejdź do bazy artykułów w wiedzy biznesowej: