SZKOLENIA KRAKÓW | EFEKTYWNOŚĆ, MOTYWACJA, UMIEJĘTNOŚCI
- WSKAŻ NAM PRIORYTETY, MY DOSTARCZYMY SKUTECZNE DZIAŁANIA

SCHECTERS Szkolenia

Szkolenia Kraków

Marża a narzut

Marża a narzutMarża a narzut.

Podczas rozmów handlowych, zarówno sprzedający jak i kupujący często posługują się terminologią odnoszącą się do zyskowności inwestycji handlowej. Profesjonalny handlowiec powinien doskonale orientować się, czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne terminy i potrafić w odpowiedni sposób przedstawić klientowi oczekiwane przez niego wyliczenia. Praktyka pokazuje jednak, że zdarza się, iż handlowcy, którzy nie operują na co dzień tą terminologią zaskoczeni przez klienta pytaniem, mylą pojęcia zysku, marży czy narzutu. Poniżej znajduje się omówienie podstawowych zagadnień marży i narzutu handlowego wraz z przykładowymi wyliczeniami.

MARŻA KWOTOWA = CENA SPRZEDAŻY – CENA ZAKUPU
NARZUT KWOTOWY = CENA SPRZEDAŻY – CENA ZAKUPU

Jak widać z powyższych wzorów marża i narzut są tymi samymi kwotami. Różnica pomiędzy nimi występuje, gdy podamy je w procentach. Różnica pomiędzy marżą procentową i narzutem procentowym wynika z punktu odniesienia tej kwoty do ceny sprzedaży lub też ceny zakupu. W przypadku marży odnosimy ją do ceny sprzedaży, natomiast w przypadku narzutu do ceny zakupu.

MARŻA PROCENTOWA = (CENA SPRZEDAŻY – CENA ZAKUPU) / CENA SPRZEDAŻY * 100%
NARZUT PROCENTOWY = (CENA SPRZEDAŻY – CENA ZAKUPU) / CENA ZAKUPU * 100%

Przykład: Sklep kupuje produkt, którego cena jednostkowa wynosi 80 PLN. Sprzedaje go końcowemu użytkownikowi po 100 PLN.

MARŻA: 100 – 80 / 100 = 0,2 czyli 20%.
NARZUT: 100 – 80 / 80 = 0,25 czyli 25%.

Warto zainwestować kilkanaście minut i przećwiczyć z kalkulatorem wyliczanie marży i narzutu, co w wielu sytuacjach okaże się dla nas nieocenione oraz pozwoli nam na utrzymanie profesjonalnego wizerunku w oczach klienta. Istotne jest, aby pamiętać do czego odnosimy marżę, a do czego narzut wyliczając je procentowo. Podczas rozmów z klientami, sprawne wyliczenie pożądanych wartości będzie bardzo przydatną umiejętnością.

 

Materiał ten jest własnością firmy SCHECTERS Szkolenia. Wykorzystanie wyłącznie pod warunkiem podania źródła i umieszczenia w kodzie strony linku:

« powrót do wiedzy biznesowej

Biznesowe inspiracje

  Wielokrotnie w życiu, raz po raz, ponosiłem porażki i dlatego w końcu odniosłem sukces.

  Michael Jordan


  Break

  Każda minuta, którą poświęcasz na planowanie zaoszczędza Ci 10 minut w wykonaniu. To daje 1000 procentowy zwrot z zainwestowanej energii.

  Brian Tracy


  Break

  Wybitni przywódcy wychodzą z siebie, aby zwiększyć poczucie własnej wartości ich ludzi. Jeśli ludzie wierzą w siebie to niesamowite, co mogą osiągnąć.

  Sam Walton


  Break

  Jeśli zasiądziesz do stołu negocjacyjnego mówiąc, że znasz ostateczną prawdę i wiesz jak powinno wyglądać finalne rozwiązanie, nie osiągniesz nic.

  Harri Holkeri


  Break

  Czasami przez przegraną bitwę można znaleźć nowy sposób, aby wygrać wojnę.

  Donald Trumpzobacz wszystkie cytaty biznesowe »

Szkolenia w Krakowie


"Szkolenia Kraków"

ZAPRASZAMY NA
SZKOLENIA DO KRAKOWA